Strona główna -> Zespoły artystyczne -> Zespół Pieśni i Tańca "SŁOPNICZANIE"

REGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA SŁOPNICZANIE

Zespół Słopniczanie powstał w październiku 1978 roku z inicjatywy Pani Marii Kaim przy współpracy Marii Król i Mariana Wójtowicza. Pierwszą kierowniczką zespołu była Maria Król, a od września 1981 roku funkcję tę pełni Józef Wójtowicz.

Zespół Słopniczanie prezentuje folklor Górali Białych, od Łącka do Kamienicy. Muzyka gra w składzie lachowskim w związku z dużym wpływem na folklor słopnicki, leżącej w regionie lachowskim Limanowej. Piosenki, tańce i melodie z repertuaru Słopniczan są odzwierciedleniem zachowanych do dzisiaj zwyczajów i obrzędów: Wesele Słopnickie, Baciarka, Omłocek, Śmigus, a także zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem: Jasełka i kolędy z Herodem i Turoniem.

Słopniczanie współpracują z zespołami partnerskimi z Francji i Wielkiej Brytanii. Zespół
odnosi sukcesy na przeglądach i i festiwalach w kraju i za granicą.

KONTAKT:

Józef Wójtowicz – kierownik zespołu